gardacil imamrezapharmcyqom03
واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل

(ویروس پاپیلوم انسانیHPV)

 

در این مقاله چه می‌خوانید  :

  • ویروس HPVچیست؟
  • چه کسانی باید واکسن HPV را دریافت کنند؟
  • چه کسانی نباید واکسن HPV را دریافت کنند؟
  • چه نوع واکسن‌های HPV وجود دارد؟
  • این واکسن‌ها چقدر خوب کار می‌کنند؟
  • عوارض جانبی احتمالی چیست؟
  • از کجا می‌توانم این واکسن‌ها را پیدا کنم؟
  • چگونه می‌توانم برای این واکسن‌ها هزینه کنم؟

 

ویروس HPVچیست؟

ویروس HPV دلیل یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی است تقریبا صد درصد افرادی که سرطان دهانه رحم دارند با ویروس پاپیلومای انسانی در ارتباط می باشد.

این ویروس که به آن HPV گفته می‌شود، شایع‌ ترین عفونت مقاربتی است.

 

چه کسانی باید واکسن HPV را دریافت کنند؟

واکسیناسیون HPV در سنین 11-12 سال توصیه می‌شود. واکسن HPV را می‌توان از سن 9 سالگی شروع کرد. همه نوجوانان پیش از نوجوانی به واکسیناسیون HPV نیاز دارند، بنابراین از عفونت‌های HPV که می‌تواند باعث سرطان در آینده شود، محافظت می‌شوند. نوجوانان و جوانان بالای 26 سال که سری واکسن HPV را شروع یا به پایان نرسانده‌اند نیز به واکسیناسیون HPV نیاز دارند.

سازمان جهانی کنترل و پیشگیری از بیماری ها  (CDC) توصیه می‌کند که کودکان 11 تا 12 ساله دو دوز واکسن HPV را بافاصله 6 تا 12 ماه دریافت کنند. اولین دوز به‌طورمعمول در سنین 11-12 سالگی توصیه می‌شود. واکسیناسیون را می‌توان از 9 سالگی شروع کرد.

اگر اولین دوز قبل از تولد 15 سالگی تزریق‌شده باشد، تنها دو دوز لازم است.نوجوانان و بزرگ‌سالان جوانی که تزریق را دیرتر شروع می‌کنند، در سنین 15 تا 26 سالگی، به سه دوز واکسن HPV نیاز دارند. کودکان 9 تا 14 ساله که دو دوز واکسن HPV را بافاصله کمتر از 5 ماه دریافت کرده‌اند، به‌نوبت سوم نیاز دارند.

سه دوز نیز برای افراد 9 تا 26 ساله که سیستم ایمنی ضعیفی دارند توصیه می‌شود.

واکسیناسیون برای افراد بالای 26 سال توصیه نمی‌شود.

برخی از بزرگ‌سالان 27 تا 45 ساله که قبلاً واکسینه نشده‌اند، ممکن است پس از صحبت با پزشک خود در مورد خطر ابتلا به عفونت‌های جدید HPV و مزایای احتمالی واکسیناسیون برای آن‌ها، تصمیم به دریافت واکسن HPV بگیرند.واکسیناسیون HPV در این محدوده سنی بدلیل اینکه ممکن است افراد قبلاً در معرض HPV قرارگرفته‌ باشند تاثیر گذاری کمتری نسبت به سنین پایین تر داشته باشد.

 

  چه کسانی نباید واکسن HPV را دریافت کنند؟

در مورد هرگونه آلرژی شدید به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از افراد نباید برخی از واکسن‌های HPV را دریافت کنند اگر:

1. تابه‌حال یک واکنش آلرژیک تهدیدکننده زندگی به هر یک از مواد تشکیل‌دهنده واکسن HPV یا دوز قبلی واکسن HPV داشته‌اند.

2. به مخمر حساسیت دارند (گارداسیل و گارداسیل 9).

3.و زنان باردار

 

 چه نوع واکسن‌های HPV وجود دارد؟

سه واکسنواکسن 9 ظرفیتی HPV (Gardasil 9، 9vHPV)

واکسن چهار ظرفیتی HPV (Gardasil، 4vHPV)

واکسن دو ظرفیتی HPV  (Cervarix)، 2(vHPV)

هر سه واکسن HPV در برابر انواع 16 و 18 HPV که باعث بیشتر سرطان‌های HPV می‌شوند، محافظت می‌کنند.

 

 این واکسن‌ها چقدر خوب کار می‌کنند؟

واکسیناسیون HPV بسیار خوب عمل می‌کند. واکسن HPV این پتانسیل را دارد که از بیش از 90 درصد سرطان‌های منتسب به HPV جلوگیری کند.

ازآنجایی‌که واکسیناسیون HPV برای اولین بار در سال 2006 توصیه شد، عفونت با انواع HPV که باعث اکثر سرطان‌های HPV و زگیل تناسلی می‌شوند، 88 درصد در بین دختران نوجوان و 81 درصد در میان زنان جوان کاهش‌یافته است و تعداد کمتری از نوجوانان و جوانان به زگیل تناسلی مبتلا می‌شوند.

واکسیناسیون HPV همچنین تعداد موارد پیش سرطانی دهانه رحم را در زنان جوان کاهش داده است.محافظت ارائه‌شده توسط واکسن‌های HPV مدت‌زمان زیادی طول می‌کشد. افرادی که واکسن‌های HPV دریافت کردند حداقل به مدت 12 سال تحت نظر قرار گرفتند و محافظت از آن‌ها در برابر HPV بالا باقی‌مانده است و هیچ شواهدی مبنی بر کاهش در طول زمان وجود ندارد.

 

عوارض جانبی احتمالی چیست؟

واکسن‌ها مانند هر دارویی می‌توانند عوارض جانبی داشته باشند.تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر عوارض جانبی این واکسن داده نشده است. برخی افراد گزارش می‌دهند که عوارض جانبی بسیار خفیفی دارند، مانند درد بازوی ناشی از تزریق.

شایع‌ترین عوارض جانبی واکسن HPV معمولاً خفیف است و شامل موارد زیر است:

-درد، قرمزی یا تورم در بازوی محل تزریق واکسن

-تب

-سرگیجه یا غش (غش بعد از هر واکسن، ازجمله واکسن HPV، در بین نوجوانان شایع‌تر از سایرین است)

-سردرد یا احساس خستگی

-حالت تهوع

-درد عضلانی یا مفصلی

-برای جلوگیری از غش و صدمات ناشی از غش، نوجوانان باید در هنگام واکسیناسیون و به مدت 15 دقیقه پس از تزریق واکسن بنشینند یا دراز بکشند. به‌ندرت، واکنش‌های آلرژیک شدید (آنافیلاکتیک) ممکن است پس از واکسیناسیون رخ دهد. افراد مبتلابه آلرژی شدید به هر یک از اجزای واکسن نباید آن واکسن را دریافت کنند.

 

8- واکسن گارداسیل ایرانی چند ظرفیتی است؟

واکسن گارداسیل ایرانی که پاپیلوگارد نام دارد دو ظرفیتی است و در برابر سویه 16 و 18 ویروس زگیل تناسلی محافظت ایجاد می کند که این دو سویه بالاترین ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم و واژن را دارد.

 

9- واکسن گارداسیل در چه دمایی نگهداری شود؟

واکسن گارداسیل باید در دمای یخچال 2 تا 8 درجه سانتی گراد و دور از نور نگهداری شود. محتویات واکسن گارداسیل نباید یخ بزند و در صورت خروج از یخجال در کوتاه ترین زمان ممکن تزریق شود. واکسن گارداسیل برای مدت سه روز در دمای کمتر از 25 درجه سانتی گراد قابل نگه داری است.

 

آیا واکسن گارداسیل عضلانی است؟

بله، این واکسن باید در عضله بازو تزریق شود و زیر نظر پزشک باشد. زیرا ممکن است عوارضی ایجاد کند که نیاز به کنترل توسط پزشک داشته باشد.

gardacil imamrezapharmacyqom01

 

از کجا می‌توانم این واکسن‌ها را پیدا کنم؟

برای خرید واکسن پاپیلوگارد یا خرید واکسن گارداسیل در ایران باید حتما به داروخانه مراجعه کنید. همچنین میتوانید از طریق تماس با داروخانه شبانه روزی امام رضا(ع) قم از موجودی آن مطلع شده و برای خرید اقدام کنید.

gardacil imamrezapharmcyqom02

قیمت واکسن گارداسیل چقدر است؟

قیمت واکسن گارداسیل و قیمت پاپیلوگارد براساس نرخ مصوب سازمان غذا و دارو در داروخانه ها عرضه می شود. برای اطلاع قیمت و همچنین موجودی آن می توانید با داروخانه امام رضا (ع) قم با شماره 02532900300 تماس بگیرید.