sunscreen0
3 راهکار استفاده از ضد آفتاب ها

ضد آفتاب محصولی برای همه! نور خورشید و گرمای آن، مخصوصاً اگر در فصل سرما باشد برای اغلب افراد خوشایند است. اما بیشتر افراد می‌دانند که پرتوهای خورشید برای پوست مضر بوده و به آن آسیب می‌رسانند. درنتیجه باید از پوست صورت و بدن در برابر تابش آفتاب محافظت کرد. محافظت از پوست در برابر نور خورشید می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست، آفتاب‌سوختگی و پیری زودرس پوست ، ایجاد لک‌های پیری، افتادگی و چین‌وچروک پوست را کاهش دهد. به همین دلیل، متخصصان پوست برای افراد با هر رنگ پوستی توصیه می‌کنند که حتماً از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنند. 5 ناحیه از بدن که معمولاً بیشتر در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند به مراقبت بیشتری نیاز دارند؛ ازجمله:

 1. پلک‌ها و پوست اطراف چشم‌ها
 2. بالای سر، محل رویش موها
 3. پشت و روی گوش‌ها
 4. پشت دست‌ها و روی پاها
 5. قفسه سینه و خط گردن

آفتاب‌سوختگی، نتیجه قرار گرفتن در زیر تابش مستقیم آفتاب!

اگر زمانی که خارج از منزل هستید، مراقب پوست خود نباشید و دائماً در معرض تابش نور خورشید باشید دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوید. معمولاً علت اینکه برخی افراد دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوند این است که به مقدار کافی از ضد آفتاب استفاده نمی‌کنند یا آن را به‌موقع تجدید نمی‌کنند. البته استفاده از یک محصول تاریخ گذشته نیز می‌تواند موجب سوختگی و آسیب پوست شود. شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که اگر دچار آفتاب‌سوختگی شدیم چطور این مشکل را درمان کنیم؟ در ادامه این مطلب حتماً راه‌کار‌هایی را به شما می‌گوییم که می‌تواند به بهبود آفتاب‌سوختگی کمک کند.

 

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کرم‌ها و محصولات ضد آفتاب محصولات آرایشی هستند که فقط خانم‌ها باید از آن‌ها استفاده کنند. اما این تصور کاملاً اشتباه است!! تمام افراد در هر سن و با هر جنسیتی باید در طول روز و قبل از خروج از منزل از کرم ضد آفتاب روی پوست صورت و بدن استفاده کنند. استفاده از ضد آفتاب به پیشگیری از سرطان پوست در برابر اشعه‌ی مضر فرابنفش خورشید کمک می‌کند.

چه زمانی باید کرم ضد آفتاب بزنیم؟

حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد تا ضد آفتاب جذب پوست شود بنابراین استفاده از ضد آفتاب در لحظه خروج از منزل، دیر است و می‌تواند باعث آفتاب‌سوختگی شود.

اگر هرروز بیرون از منزل هستید، باید از ضد آفتاب استفاده کنید. خورشید در تمام طول سال اشعه‌ی مضرUV را ساطع می‌کند. این اشعه‌ها، حتی در روزهای ابری، می‌توانند تا 80 درصد به پوست نفوذ کنند.

برف، ماسه و آب اشعه‌ها‌ی خورشید را منعکس می‌کنند، درنتیجه استفاده از کرم ضد آفتاب در روزهای برفی یا زمانی که در ساحل قدم می‌زنید خیلی اهمیت دارد.

sunscreen1

پیشنهاد داروخانه امام رضا(ع)  به شما کرم ضد آفتاب درماتیپیک 

چقدر از کرم ضد آفتاب روی پوست خود استفاده کنیم؟

قبل از تهیه و استفاده از کرم ضد آفتاب باید نوع مناسب پوست خود را تهیه کنید. برای این کار می‌توانید از یک پزشک متخصص یا مشاور پوست کمک بگیرید. برای تأثیرگذاری مناسب کرم‌های ضد آفتاب باید به میزان کافی آن‌ها را روی پوست خود بزنید، حتی بهترین کرم‌ها هم اگر به میزان کافی روی پوست قرار نگیرند، نمی‌توانند تأثیر خوبی روی پوست داشته باشند. استفاده از ضد آفتاب در حد یک بند انگشت برای پوشش تمامی سطح پوست ضروری است.

از چه ضد آفتابی استفاده کنیم؟

برای محافظت از پوست، باید ضد آفتابی انتخاب کنید که دارای محافظت با طیف وسیع یعنی SPF30 یا بالاتر باشد و همچنین از پوست شما در برابر هر دو اشعه UVA و UVB  محافظت کند.

نکته دوم اینکه از ضد آفتاب مقاوم در برابر آب استفاده کنید.

اگر پوست شما حساس، دارای جوش و لک است، باید در انتخاب کرم ضد آفتاب دقت و حوصله بیشتری داشته باشید؛ زیرا انتخاب نادرست می‌تواند تأثیر عکس داشته باشد و سلامت پوست را به خطر بیندازد.

اگر پوست شما به نور حساس است؛ باید حتماً از کرم‌های ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کنید . البته گاهی حساسیت پوست‌‌ ربطی به نور ندارد. افرادی با این نوع پوست هنگام استفاده از اغلب محصولات با مشکل روبه‌رو هستند و دچار قرمزی و خارش و ریزش اشک از چشم‌ها می‌شوند. این افراد باید تنها از ضد آفتاب‌هایی که فیلتر فیزیکی دارند، استفاده کنند.

همه ضد‌ آفتاب‌ها برای دور چشم مناسب نیستند و اگر قصد دارید از ضد‌ آفتاب خود برای دور چشم استفاده کنید، حتماً توجه کنید که این کرم قابل استفاده برای دور چشم باشد. پوست دور چشم حساس‌تر از بقیه نقاط است و  نمی‌توان از همه کرم‌های ضد آفتاب مانند کرم‌های  بدن برای دور چشم استفاده کرد. برای پوست دور چشم، از کرم‌های ضد آفتاب تخصصی دور چشم استفاده کنید. اما اگر روی کرمی درج نشده که برای دور چشم مناسب است، بهتر است برای دور چشم استفاده نشود و از عینک آفتابی مناسب برای محافظت چشم استفاده شود.

پوست دارای لک و ضد آفتاب مناسب این پوست؟

برخی ضد آفتاب‌ها تخصصی‌اند به این معنا که ضد لک یا ضد جوش هستند، خواص ضد پیری دارند یا ضد چروک هستند که با توجه به نیاز و شرایط پوست خود می‌توانید از این کرم‌ها استفاده کنید. به‌طور مثال افرادی که لک دارند، نگرانند که نکند این لک‌ها در مقابل نور آفتاب تشدید شود. آفتاب باعث تشدید لک‌ می‌شود و این افراد باید از ضد آفتاب‌هایی که SPF بالا داشته باشند و خاصیت ضد لک هم دارند، استفاده کنند.

آیا ضد آفتاب مخصوص پوست‌های دارای جوش و آکنه وجود دارد؟

فردی که پوست دارای جوش دارد، نمی‌تواند از هر ضد آفتابی استفاده کند. استفاده از ضد آفتاب‌های معمولی باعث تشدید جوش می‌شود. از طرفی شخصی که جوش می‌زند، برای حل این مشکل، معمولاً تحت درمان قرار می‌گیرد، این درمان‌ها پوست را در مقابل نور آفتاب حساس‌تر می‌کنند و ممکن است حین درمان جوش، به دلیل تابش آفتاب جای جوش روی صورت‌ باقی بماند، به همین دلیل این افراد باید از ضد آفتاب‌ فاقد چربی‌ که باعث ایجاد لک و جوش نمی‌شود، استفاده کنند. افرادی که سن بالاتری دارند، می‌توانند از  کرم‌های ضد‌ پیری (آنتی ایجینگ) استفاده کنند.

 

sunscreen2

این کرم‌ها پوست را در برابر آفتاب محافظت می‌کنند و ضد چروک هم هستند. فراموش نکنید قبل از خرید یک کرم ضد آفتاب، باید به نوع پوست توجه کنید تا بر اساس نوع آن یک ضد آفتاب مناسب تهیه کنید.

ضد آفتاب رنگی یا بدون رنگ؟

رنگی بودن یا نبودن ضد آفتاب در میزان حفاظت و کیفیت آن تأثیری ندارد و انتخاب اینکه از ضد آفتاب رنگی استفاده کنید یا بی‌رنگ یک موضوع سلیقه‌ای است.اگر شخصی هستید که می‌خواهید کمی رنگ پوست شما تغییر کند و یا دارای لک و تیرگی است و می‌خواهید این ضایعات پوشانده شوند می‌توانید از ضد آفتاب‌های رنگی که معمولاً در طیف‌های رنگی مختلف بر اساس رنگ‌های پوستی هستند استفاده کنید.البته میزان رنگ دهی این ضد آفتاب‌ها به حدی نیست که پوشش کاملی به پوست بدهند اما رنگ پوست شما را یکدست و مات می‌کنند.

بعضی از افراد استفاده از اسپری‌های ضد آفتاب را به نوع کرم آن ترجیح می‌دهند. شاید استفاده از این نوع اسپری‌ها آسان باشد اما یک مشکل وجود دارد! آیا به مقدار کافی از اسپری برای پوشاندن قسمت‌هایی از پوست که در معرض نور خورشید هستند استفاده شده یا نه؟

ازآنجایی‌که ممکن است اسپری به‌طور کامل سطح پوست را نپوشاند، راه‌حل مطمئن این است که هنگام استفاده از اسپری، با دست آن را روی پوست بمالید تا از پوشش یکنواخت آن مطمئن شوید. برای جلوگیری از استنشاق اسپری ضد آفتاب، هرگز آن را در اطراف یا نزدیک صورت یا دهان اسپری نکنید.

ابتدا اسپری را در دستان خود پخش کنید و سپس آن را روی پوست بمالید، در این صورت هم از استنشاق اسپری جلوگیری شده و هم پوشش کافی روی پوست انجام می‌شود.

متخصصان و پزشکان پوست در کنار استفاده و تمدید کرم ضد آفتاب، توصیه‌‌های دیگری هم دارند که رعایت آن‌ها می‌تواند مانع آفتاب‌سوختگی پوست شود. ازجمله:

 • در صورت ممکن در طول روز در مسیرهایی که سایه دارند، تردد کنید. تا جاییکه می‌توانید بین ساعات 10 صبح تا 2 بعدازظهر در منزل باشید، زیرا پرتوهای خورشید در این بازه زمانی شدیدتر از بقیه ساعات روز هستند.
 • در صورت امکان با پوشیدن یک پیراهن آستین‌بلند سبک، شلوار، کلاه لبه پهن و عینک آفتابی، خود را در برابر نور خورشید محافظت کنید.
 • در روزهای برفی یا هنگام پیاده‌روی در ساحل بیشتر مراقب باشید؛ چون برف و شن و ماسه اشعه‌ی مضر خورشید را منعکس می‌کنند که می‌تواند احتمال آفتاب‌سوختگی شما را افزایش دهد.
 • بهتر است ویتامین D مورد نیاز بدن را از طریق مواد غذایی حاوی این ویتامین یا مکمل‌های غذایی آن تأمین کنید.
 • به سراغ سولاریوم نروید! اشعه ماوراءبنفش نور خورشید و تخت‌های برنزه کننده می‌تواند باعث سرطان پوست و چین‌وچروک شود.اما اگر می‌خواهید پوست برنزه داشته باشید، از یک محصول برنزه کننده و در کنار آن حتماً از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

چگونه آفتاب سوختگی را درمان کنیم؟

مهم‌ترین نکته در درمان آفتاب سوختگی این است که در کوتاه‌ترین زمان برای آن اقدام کنید. علاوه بر قرار نگرفتن در معرض پرتو فرابنفش خورشید، باید موارد زیر را هم رعایت کنید:

 

sunscreen3

1.از حمام آب خنک برای کاهش حرارت بدن استفاده کنید.

2.مرطوب‌کننده برای کمک به کاهش ناراحتی ناشی از خشکی پوست:  به‌محض اینکه از حمام شدید، به‌آرامی خود را خشک کنید، اما کمی آب روی پوست خود بگذارید. سپس از یک مرطوب کننده استفاده کنید تا آب در پوست شما حبس شود.

3.از کرم هیدروکورتیزون برای کاهش درد و ناراحتی پوست استفاده کنید.

 1. از مسکن‌های سبک مانند آسپرین یا ایبوپروفن برای کاهش تورم، قرمزی و ناراحتی پوست استفاده کنید.
 2. به مقدار زیاد آب بنوشید: آفتاب سوختگی سطح آب بدن را کاهش می‌دهد به همین دلیل توصیه می‌شود تا در زمان آفتاب سوختگی به مقدار زیاد آب بنوشید تا کم آبی بدن رفع شود.

اگر پوست شما تاول زده، دچار آفتاب سوختگی درجه دو شده‌اید. در این صورت توصیه می‌شود که:

 • اصلاً به تاول‌ها دست نزید یا آن‌ها را نترکانید و اجازه بدهید تا به مرور زمان خودشان بهبود پیدا کنند. تاول‌ها برای کمک به بهبود پوست و محافظت از شما در برابر عفونت تشکیل می‌شوند.
 • اگر تاول‌ها ناحیه بزرگی مانند کل کمر را پوشانده‌اند یا لرز، سردرد یا تب دارید، سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کنید.
 • تا زمانی که آفتاب‌سوختگی پوست شما به‌طور کامل خوب شود باید در معرض نور خورشید قرار نگیرید. درصورتی‌که مجبور هستید از منزل خارج شوید، حتماً پوست آفتاب‌سوخته را بپوشانید.

داشتن پوستی زیبا و سالم نیازمند رعایت نکات ساده اما مهمی است که اصلی‌ترین نکته آن استفاده از کرم ضد آفتاب پیش از خروج از منزل و تجدید آن هر 2تا 4 ساعت است. استفاده از ضد آفتاب در کوتاه‌مدت از آفتاب‌سوختگی و ایجاد لک و چروک و در طولانی‌مدت از سرطان پوست پیشگیری می‌کند.